Ajda’nın Poposu

Ajda’nın Poposu

Gündem fırıldak, kafamız bi’ dünya dolanırken hepimiz, meğer bir zamandır Ajda’nın poposu gelmiş, gündeme oturmuş; ben sonradan öğrendim. Gördüm, demek istiyorum yani. Bana da görünür oldu popo hazretleri. Çat diye çarptı bulanık zihnime iki tokat. Hem de haber sitelerinde. Büyük başarı, diye düşündüm. Klasa gel kadındaki. Anneannem yakın yaşlarda, nasılsın, diye sorsak mıy mıy anlata anlata bitiremiyor ağrılarını sızılarını, Ajda poposunu haberlere çıkartıyor. Klas meselesi haberlere çıkartmasında tabii, kasedi çıkmıyor misal ya da bulvar gazetelerine çıplak poz vermiyor. Demişken aklıma düştü, bir iyice karıştırmalı arşivleri; acaba vakti zamanında meşhur erotik dergilerimize vermiş midir bikinili pozlar falan. Bu dergileri birçoklarınız bilmez; bunlar fi tarihinde çıkardı. Kenan Paşa resme yeni başlamıştı henüz. Bunlarda şimdinin “hanımefendilerinin” Bahçeli’nin deyişiyle alayını tövbe istiğfar çektirecek vaziyetlerde görebilirsiniz. Sahaflarda bulunur belki, kitap fuarında bulamazsınız benden söylemesi.

Gene dağıttım çil yavrusu gibi konuyu. Dedim ya kafa hepinizde bi’ dünya, bende otuz. Baktım, yani ekrana bakıyordum o esna ve Ajda’nın poposu ekrandan, gözüme girdi böyle. O bana baktı adeta. Kendini “görünür” kıldı. Rüyamda görsem hayra yormazdım bana bakan bir popoyu, ama artık yapacak bir şey yoktu, maruz kalmıştım bir kere. Madem o bana baktı, ben de ona bakarım dedim, büyüttüm resmi, baktım. Açtım şöyle ekrana yaydım güzelce, oturup seyrettim. Allah var (gerçi onun görünür olmak gibi bir derdi yok anladığım kadarıyla) bir de Ajda’nın poposu inkâr edilemez.

Ajda 976’da verdiği Olympia konseriyle nasıl, bir millete “star” öyle değil, böyle olunur, demişse, bugün de “süperstar” olmak isteyenlere bir başka ders veriyordu. Uzun uzun anlamaya çalıştım poposunun söylediklerini. Benim, diyordu popo, senin beni onaylamana, takdir etmene falan ihtiyacım yok. Ben varım ve istediğim zaman sana bakarım. Sense bana baktığını zannedersin. Mühim değil. Sen öyle san. Ben bir popo değilim, ben Ajda’nın poposuyum, popomla döverim seni!

Şahsım adına ben anladım ki, görünür olmanın da bir adabı, daha doğrusu mu klası var arkadaş. İstediğini göster sen, senin gösterdiğini değil, görmek istediğini görür göz. Göstermek bir sanattır ve iyi bir gösteri sanatçısıysan neyi gösterirsen göster, gösterdiğin değil söylediğin görünür. İşte buna sanat denir, popo değil.

Parmak popoyu gösterdiğinde ancak aptallar parmağa bakar.

Ajda’nın poposu, dik dur, eğilme, kahrolduk yeminle!

Saygılar sunuyorum. Size yani.

 

Janset Karavin