Bir Filmde İzlemiş Olacaktı…

Bir Filmde İzlemiş Olacaktı…

Bir filmde izlemiş olacaktı, ama filmin adı neydi, oyuncular kimlerdi hatırlayamadı. Siyah beyaz mı, yoksa renkli miydi?.. Neyse, adam, karısını aldatıyordu ve kadın da kocasını aldamıştı en sonunda. Diyordu ki evi terk ederken yazdığı veda notunda: “Bir kadın için, ancak kendisi aldattığında biter o ilişki, kendisini aldattığında değil…”
“Ben kocamı hiç aldatmadım,” dedi yeni evli çiftin deri kaplı, tuhaf, hani canım şu “modern” dedikleri ambalajı üstünde koltuk takımlarına kurulup. Kem gözlere şiş!
Yeni gelinse, henüz tanışmış olmalarına rağmen, dahası kendi isteği dışında bile denebilecek, kapı eşiğinde zoraki bir tanışma faslı ardından onun bu rahat, hatta laubali tavrı karşısında, elindeki su dolu bardakla öylece kalakalmış, gözleri faltaşı gibi açılmıştı.
“Öyle şaşırmayın canım! Gelin, oturun. Biraz konuşalım, arkadaşlık edelim. Hem yeni taşındınız mahalleye, buralarda konu komşunuz, eşiniz dostunuz yok henüz belli…”
Oturdu. Kadın su bardağını elinden kapıp bir dikişte içti sol eli başının tepesinde: “Oh! Dünya varmış. Saatlerdir mutfaktaydım, ocağın başında. İçim ferahladı. Ölmüşlerinin ruhuna!”
Yeni gelin, kadın elinden bardağı kaparken saten geceliğine saçılan su damlalarıyla oynuyordu. Geceliğin askısı omzundan sıyrıldı, kadın uzanıp askıyı genç kızın omzuna doğru yukarı çekti, gülümseyerek göz kırptı. Sol gözünü kırptı. Genç kadın da elinde olmaksızın göz kırpmaya yeltendi; sol gözünü kırpmaya çalıştı, ama canı yanınca hatırladı kapı çalınmadan az önce aynada gördüğü mosmor olmuş sol gözünü…
Kadın manalı manalı süzerek onu: “Size karşı dürüst olacağım! Siz de bana dürüst davranın, olur mu?”
Başını eğdi.
“Utanmayın… Size gerçek yüzümü, doğamı göstereceğim. İster misiniz bunu?”
Eğdiği başını kaldırmaksızın, endişe dolu gözlerle süzdü kadını.
“Biliyorum, çekiniyorsunuz, ama gelin dinleyin beni… Hem oyalanmış olursunuz, oyalanmış oluruz…”
Peki anlamında hafifçe başını salladı yeni gelin.
“Hah şöyle! Kadın kadına laflayacağız şunun şurası canım… Neyse, ne diyordum? Ah evet, ben kocamı hiç aldatmadım! Bir filmde izlemiş olacağım, ama filmin adı neydi, oyuncular kimlerdi hatırlayamıyorum. Adam, karısını aldatıyordu. Kadın da kocasını aldamıştı en sonunda. Diyordu ki evi terk ederken yazdığı veda notunda: “Bir kadın için, ancak kendisi aldattığında biter o ilişki, kendisini aldattığında değil…””
Şimdi dosdoğru ona bakan genç kadına bakmıyordu, duvardaki büyük saate çevirmişti bakışlarını. Ama saatin de sabahın henüz dokuzuna bile gelmediğini görmüyordu. Gerek de yoktu görmesine, çünkü genç kadının kocası her sabah dokuza çeyrek kala çıkıyordu evden…
“Siyah beyaz… Yo yo, renkli bir filmdi, rengârenk! Benim gibi sarışındı kadın… Ama ben kocamı hiç aldatmadım, söylemiş miydim bunu size?”
(…)
Bir Filmde İzlemiş Olacaktı… ~ Janset Karavin