Ceset Ağaçlar

Ceset Ağaçlar

İtalya’da yaratılan bu ilginç projede, cansız bedenler organik maddelerle donatılmış yumurtaya benzeyen kapsüllere ağaç tohumları ile birlikte yerleştirilip gömülüyor. Bu sayede tohumlar büyümeye başladıkça kökleri bu kapsülden beslenerek koca bir ağaç oluyor ve bedeniniz sayesinde yaşam buluyor.

İtalyan Anna Citeli ve Raoul Bretzel çifti , ölmüş insan vücudunun yaşama devamlılık kazandırması için diğer gömülme yöntemlerinden farklı olarak tasarlanmış bir fikir üretmişler. Tasarımcıların ürettikleri bu fikirde, ağaçlar büyümesi için besleyici maddeler içeren, organik ve geri dönüşüme uygun bir defin kapsülü tasarlamışlar. Bedenler cenin pozisyonunda bu kapsüllerin içine ağaç tohumlarıyla birlikte yerleştirilip gömülüyor.

Eğer ölmeden önce bu metot ile gömülmeyi seçtiyseniz, hangi ağaç ile yaşam bulmak istediğinizi de seçiyorsunuz. Böylece istediğiniz ağacın tohumları ile birlikte gömülüyorsunuz. Yerli tohumların kullanılması tasarlanan projede meşe, zeytin, köknar, kayın, huş, akçaağaç, ya da ardıç gibi ağaçların tohumları sizin seçiminize sunuluyor. Ancak bu proje şu aşamada sadece fikir olarak kalmış çünkü İtalya’da yasalar izin vermediğinden kapsül tabut sistemi uygulamaya geçebilmiş değil.

 

Eğer projeye izin verilmiş olsa, taş yerine kutsal ağaçlarla çevrili mezarlıklar oluşturulup, küllerini saklamak için yakılan tabutlar yerine doğayı ve insanlığı koruyan yeni ağaçlar yetiştirilebilirdi. Böylece sevdiğimiz birini ziyaret etmek istediğimizde, onun ağacına bakım yapabilir ve gölgesinde dinlenebilirdik.

Ayrıntılı bilgi için: capsulamundi.it | Facebook

Yazı cokacaip.com sitesinden alıntıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir