Göğe İnme Vakti

Göğe İnme Vakti

Yer’ler bitti dostum.
Yeraltı, yerbeş, yerdört, yerüç, yeriki, yerbir, yerlerin hepsi yerle bir.

Yerüstü; vicdanlarda asılı büyük saat yerüstünde durmuştur. Sonsuzluk, piyasa vaktini vuralı çok olmuştur ve harfler ölü sayfalarda yan yana dizilsin ister, dev çarklar kurmuş, kurup başına oturmuşlar, çünkü koltukları sıcak, yürekleri soğuktur. Yerüstü kalabalık ve insansızdır. Edebiyat insandır ve insan ruhu gürültülüdür.
,,,
Yerler yerle birdir. Yeraltı-üstü birdir. Yer kalmamıştır. Kapılmış köşelerden sonra nihayet, önler, ortalar, arkalar ve yanlar da doldurulmuştur. Yer’ler bitmiştir. Yeraltı bitmiştir. Yerüstü bitmiştir.

Yer: Sıfır. Tarih: Sıfır. Mekân: Sıfır.

Gök tektir. Altı, üstü yoktur. Sınırsız bir kurgu evrenine tek yöndür. Göğe ceket asılmaz, masa atılmaz, koltuk çekilmez, tezgâh kurulmaz; gökte “yer” bulunmaz ve hep vardır. Gök derinliksizdir. Derinlik, hayal kurma mesafendir. Gök, hem yer’dir, hem de yerde değildir ve büyük saat göğe bakma duraksamasını çoktan geçmiş, gökyoksul yersiz-yurtsuz ruhlar için kanatlanma vakti gelmiştir.
,,,
Göğe inme vaktidir. Kazalım içimize doğru. Edebiyat tektir, insansızlık kalabalık ve zaman geç. Daha derine kazmalı göğü, daha derine, daha müşterisiz bir yer’e içimizde, daha derine.
Göğe inme vakti!

Yer’ler bitti dostum.
Yeraltı, yerbeş, yerdört, yerüç, yeriki, yerbir, yer’lerin hepsi yerle bir.

Yer: Sıfır. Tarih: Sıfır. Mekân: Sıfır.

Kes ayağını yer’den edebiyatın.

Janset Karavin
Fotoğraf: Ariana Jordan ~ “Under The Sky”