Maalesef Gol Oldu

Erkek olmak ve erkeklik, kadın olmak ve kadınlık hakkında hiç şüphem yok ki herkesin edeceği birkaç laf var. Aslında bu konu, erkekliğin kitabını yazanlar bile varken sosyologların araştırma bile yapmaya gerek duymadan şakır şakır anlatacakları sonuçlarıyla hepimizi de eğlendirecektir. Sosyologları çok severim bu arada…

Bana sorarsanız, ki sormasanız da söyleyeceğim çünkü çenem biraz düşük (bkz. kadın olmak) Ne diyordum… bana sorarsanız erkek olmak… Tam da soracak insanı buldunuz (tam adamına sordun kalıbını kullanmadım etenşın piliz!) Erkek olmak demek her şeyden önce yani erkekliğin olmazsa olmazı, her şeyi en iyi bilenin, yapanın bizatihi sen olduğunu, hele ki eksik eteğin tekinden çok daha iyi bildiğini, yaptığını hastalıklı düzeyde bir ısrarcılıkla savunman.

Bir çeşit uzağa işeme yarışı ama mantıksızca.

Neden mi mantıksız?

Basit.

Sen istediğin kadar rüzgârı arkana al, ben klozete oturur işerim ve modern çağın mucizevi buluşu kanalizasyon, en yakın denize kadar taşır çişimi. Bir nevi homosapien versus kadın. (oradaki sapien, sap kökünden gelmiyor)

Erkeklik kurgusunu kadınlık karşıtı olarak kurgulamaya başladığın anda başlıyor aslında sıkıntı. Sana diyorum sana, bakma öyle etrafına şapşal şapşal!

Kadında ne mevcutsa tam aksinin sende olduğunu öne sürüyorsun. Yahu bir düşün, bu korkunç bir şey! Odundan beter olursun, yapma. Yap istiyorsan yani ama sonra düz duvara tırmanınca hiç hayıflanma.

Neden mi?

Çünkü kafandaki kadın kurgusu fantastik bir yaratıktan başka bir şey değil aslında. Ne öyle bir kadın var ne senin ‘olduğunu’ iddia ettiğin gibi erkek. Dedim ya iddialaşmak diye bir halt var sırf bu huyun yüzünden. İlla karşı çıkacaksın, sonra da ‘sanki inadına inadına ne desem hep aksini söylüyorsun,’ diyeceksin. Zaten ağzından lafı kerpetenle alıyorum, aldığımı da boşa koysam dolmuyor, doluya koysam almıyor.

Anlatıyorum anlatıyorum, dinlemiyorsun. Sonra da ‘vıdı vıdı kafamın etini yedin,’ diyorsun. ‘İşin gücün onu bunu çekiştirmek, dedikodu…’

Bir, kafanda et yok ama burnundakini aldırmalısın; horlamak ciddi bir hastalıktır. Geceleri de uyutmuyorsun! Öyle değil, nerdee? O iş beş dakkada bitiyor! Horlamak diyorum horlamak!.. Ne hor görmesi yahu? Uyurken diyorum horluyorsun! Nihayet anladın!

Bak bana lafımı unutturacaktın az kalsın. Son araştırmalar gösteriyor ki, siz bizden daha çok dedikodu yapıyorsunuz. Diyorum ya, sosyologları seviyorum…

Sonra diyorsun ki bana, “Hadi ordan eksik etek, sen nereden bileceksin!?” Bilebilirim. Ama kafanı karıştırıyor bu İsviçreli bilim insanları (bkz. bilim+insan) beyninin benimkinden kütle olarak daha büyük olduğunu açıklamıştı. Ah işte gene aynı çıkmaz: Büyüklüğü mü işlevi mi? Aynı araştırma didikleme çalışmasının diğer neticesi, benimkinin küçük ama işlevinin seninkinden %3 daha çok olduğu. Az mı 3? Maç 3-0 bitince havaya havaya sıkıyorsun ama! Ne? Bir maçın var, ona da dokunmayayım mı? Aman, al maçını başına çal!

Ne zaman başın sıkışsa ‘maç var, maç seyrediyorum, maç bitsin öyle…’

Musluk bozuk, şapır şupur damlatıyor ay oldu ama o maç bitmedi. Şu ampul kaç günlerdir göz kırpıp duruyor, ampulü de ben aldım getirdim ama bir zahmet etmediniz beyefendi. Neden? O maç bitmek bilmiyor çünkü. Bitemiyor!

Ne? Homurdanıyorsun gene. Homur homur söyleneceğine gel al şu ampulü… Aman sen rahatsız olma, ben hallederim.

“…maalesef gol oldu… 3-0 oldu… son 10 dakikaya girerken…”

Bak bu da conta!

Ondan sonra bu kadın neden delirdi gene? Geneymiş, laf! Aman kalkma yerinden sen, bir işe yararsın falan kazara! Neme lazım? Ödün kopuyor bana bir faydan dokunur diye. Ne diye evlendim ki seninle, bir bilsem!..
Ah geldin mi? Gözlerim yaşardı vallahi! Bari şu patlak ampulü al elimden de bir işe yara…
N’apıyorsun?

İmdaat!

 

Erkekler 2013 yılnda 842 kadın öldürdüler. Kadın ile erkek arasındaki tek fark eşit koşullarda bile şiddete başvurma oranı farkıdır ve canlıya karşı şiddeti hiçbir sebep haklı kılamaz…

 

Janset Karavin
Görsel: Tila Barrionuevo

Bu yazı Bayan Yanı dergisinde yayınlanmıştır.