Majör Depresyon

Majör Depresyon

Odamdan balkonda sigara içmek haricinde çıkmıyordum. Majör depresyon. Sanki beş bin cenazenin yasını tutuyordum. Sanki kalbimi neşterle kesiyorlardı. Hiç bitmeyen bir sancının kucağındaydım. Uyumak istiyordum. Fakat acılar denizinde boğulmamak için o yana bu yana yüzmekten uyuyamıyordum. Halsizdim. Bir işkence altındaydım. Nefret ediyordum. Hayattan ve herkesten. Yataktan ve seslerden. Ucuz donlardan ve şekerpareden. Yaşamak boktan bir eylem gibi geliyordu. Üstelik ilaçlar henüz etki etmemişti. Kurtulamıyordum, bu yapışkan ağıttan. Kısacası dibi görmüştüm. Ama henüz dipteki inciyi fark edememiştim. Elbet bu mağaranın bir de çıkışı olacaktı. O gün geldiğinde tüm bu anlattıklarım ölecekti. Sonra giriş sonra çıkış. Bu hep böyle devam edecekti.

Bir güçsüz hareketle yataktan kalktım. Yatak terden göle dönmüştü. Kendimi bir baston gibi sürüyerek balkona çıktım. Yağmur yağıyordu. Yaz yağmuru. Ortalık yanıyordu ama yağmur yağıyordu. Bir sigara yaktım. Dördüncü kattan aşağı gözlerimi sarkıttım. Birden onu gördüm. Bir kadın. 80’li yaşlarında bir teyze. Basma fistanlı, başörtülü bir teyze. Herkes bir yerlere sığınmışken o öylece yağmurun altında bekliyordu. Önce onun da kaçacağını düşündüm. Kaçmadı. Bu sefer yağmurun altında dans etmeye başladı. Yağmur hızlanmıştı. O dans ediyor ve kendi kendine bir şeyler mırıldanıyordu. Bir büyü yapıyor gibiydi. Kadim ruhlarla konuşuyor gibiydi. Yağmur yağıyordu ve o, dans ediyordu. Birden ayakları yerden kesildi ve benim evin balkonuna doğru uçmaya başladı. Elimde sigara, tam karşımda durdu. Hoşgeldin, dedim. Mırıldanıyordu. Gözleri aklaşmıştı. Kafasını gökyüzüne kaldırdı ve tüm gücüyle bağırdı: Nana kutsa ma! Birden yok oldu. Bulutlar balkonumun önünde toplandı. Bir şimşek çaktı tam alnımın çatına. Yere düştüm.

Uyandığımda güneş tenleri okşuyordu. Doğruldum. Artık iyiydim. İçim, bir ilçe bandosu gibi şenlendi. Harikaydım. Balkondan halkı selamladım. Onlar artık benim uygarlığımdı.

 

Onur Sakarya
Görsel: Tiago Oliveira – “Depression”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir