Nasıl Klip Çekilmez?

Nasıl Klip Çekilmez?

Kendini sanatçı zanneden bir kişi şahsi müzikal tarzı olan fantezi, arabesk vs. için varını yoğunu ortaya koyup üstüne borçlanarak bir albüm yapar ve bu albümün “en hit” parçasına bir klip çekmek ister ki; bir an önce meşhur olup  parayı bulsun, hayranları artsın.

Amma velakin cebindeki para profesyonellere yetmez veya profesyoneller öyle birine klip çekerek kariyerini bitirmek istemezler… O durumda sanatçı, amatör dostlarından destek ister ve iyi kötü birileri çıkar.

“Ben bu klibi çekerim abi. Hem de kralını çekerim, yeter ki arabanın gazını doldur bir iki tane de bira ısmarla,” der.
Sanatçımız fantezi ya da arabesk söylediği için söylediği şarkı ki, bunu da kendisi yazıp, bestelemiştir, acılarla ve fakirlikle doludur.

Ve fakat ünlü yönetmen adayı: “Abi sen sanatçısın, örnek adamsın. Senin fena elbiselerin ve fena bir jipin olmalı ki karılar hasta olsun,” der ve jipi olan birinden bir kaç saatliğine jip emanet olarak alınır…
Çekimler iki saatte biter, emanet alınan elbise ve jip iade edilir. Bakkaldan hesaba yazdırılan biralar kuytu bir yerde içilir. Birkaç biradan sonra iyice havalanan sanatçı: “Alem sanatçı görsün oğlum. Bu klipten sonra Türkiye ağlayacak. Bekle İstanbul kim daha büyük!?” diye nara atar.

….

Klip büyük kanallarda standartlara uygun olmadığı için yayınlanmaz. Eş, dost, dernek başkanı filan araya sokulup sadece cinsel azdırıcı satan ve hiç kimsenin izlemediği, oynattığı kliplerin telif ücretini vermeyen bir kanala ulaşılır. Onlar da para ister. Ama para olmadığı için veremezler, çok rica edip hatta yalvardıktan sonra, bir akşam klip o yerel kanalda döner.

….

Klipte adam, renkli bir gömlek, altın bir kolyeyle ne kadar fakirlik ve acı çektiğini, hayatını ortaya koyduğu yengemin onu nasıl terkettiğini anlatan bir eser söylemesine karşın, altında 250 milyarlık bir jipi var olarak gözükmektedir. Klip yayındayken kazara veya zaplarken gören bir başka dallama da bu klibi biraz izleyince: “Hadi len ordan, madem bu kadar paran var, madem böyle bir jipin var, ne diye bu kadar ağlıyorsun be yavşak!” diye sanatçıya, üstüne bir de küfür bile ederek ne klibini izler, ne de albümü internetten indirir, zaten iş olsun diye bile satın almaz. Ama You Tube’dan filan izleyip, paylaşarak da destek vermez.

…..

Sonuç, her zamanki gibi hüsrandır. Bu çalışma hem sanatçının hem yönetmenin ilk ve son çalışması olmuş, dijital çöplükteki yerini almıştır.

Son not…
Klip çektirirken biraz mantıklı olun, klip çekecek kişinin Zeki Demirkubuz, Mustafa Atıoklar, Nuri Bilge Ceylan, Ferzan Özpetek, Çağan Irmak’ın filmlerini izleyip izlemediğini hatta adlarını duyup duymadığını öğrenmeye çalışın.

Bu isimleri bilmiyorsa, boşuna bakkala dört bira daha yazdırmayın.

Mustafa Çatıkkaş
Görsel: Marquita Norwood ~ “La Vie”