Yeraltı Varoş İllegaldir

Yeraltı Varoş İllegaldir

Bilindiği gibi yeraltı şeysi birkaç element üzerinden döner. Bunların en başatları alkol ve uyuşturucudur ve envai çeşit madde. Bize batının sunduğu ve batının şekillendirdiği edebiyat %90 budur. Dönelim Türkiye’ye.

Sen bir bok yaşamamışsın. Ne bir Reform ne bir Rönesans ne bir Sanayi Devrimi ne bir, en kötü bir Gotik edebiyat geleneği. Bir bokun yok. Sınıfsal bilincine varamamış bir topluluk. Hatta yazar-çizer. Hâlâ bedevi kanunları üzerinden dönen bir yürütme-yasama-yargı sistemi. Peki biz napcaz? Söyleyeyim. Türkiye’de yeraltı varoşlarda döner. Yani senin lümpen illegali iyi bilmen gerekli. Eğer bunu bilmiyorsan yazdığın yeraltı olmaz, yerüstü sokak, bar içmeleri hezeyanları olur. Şöyle çaktık junkı moruk, olayından bir adım ileri gidemezsin.

Türkiye’de, ne yeni ne eski, yeraltı edebiyatı yoktur. Çünkü bunu yapmaya çalışan kardeşlerim yeraltının varoş gayrimeşruda döndüğünü bilmezler. Onlara göre yeraltı içmek ve sıçmaktan ibarettir. Türkiye’de yeraltı var. Fakat bu yeraltı barda değil mahallede. Son dönem bu yavaş yavaş sinemaya ya da Youtube dizilerine yansımaya başladı. 01 dizisi ve Benim Varoş Hikâyem bunlara örnektir. Gerisi boş laftır. Yancının Aşkı kitabımın Mahalle bölümü dikkatle okunursa bu dediklerimin şiirsel olarak somutlaşmış halini de görmüş oluruz.

Batı sınıfsal bilinci idrak etmiş bir şekilde yeraltını üretir. Senin Sub diyeceğin, komik olacak ama daha bir metro ağın bile yok. Yani psikolojiyi bile Sub’a indiremiyorsun. Metrobüsü olan milletin yeraltısı da bu olur. Köprüaltı diyeceksin. Bak o olur bak. Çünkü varoş illegale o da girer.

Kısacası kendi adıma “yerüstü” edebiyatı yaptığımı söyleyebilirim. Fakat bir Türkiye yeraltısına henüz inanmam ki olmuyor zaten bahsettiğim sebeplerden. Ayrıca Bukowski Türkiye’de doğsaydı Kardeşler Bira Salonu’na giderdi.

Bu konularda Zete’ye yazdığım şu iki yazının da pekiştirici olacağını düşünüyorum.

Bukowski Türkiye’de Doğsaydı ~ Zete, 21 Eylül 2015

Türkiye’de Yeraltı Edebiyatçısı Olmak İçin Gereken 10 Özellik ~ Zete, 5 Ocak 2106

Onur Sakarya